فهرست مطالب

هزینه ساندویچ پانل چقدر است، بهترین راه برای نصب آنها چیست و ارزان ترین آنها کدام است؟ اینها متداول ترین سوالاتی هستند که درباره ساندویچ پانل ها و کاربرد آنها پرسیده می شود. این مقاله به عنوان راهنمای مقدماتی ساندویچ پانل های عایق حرارتی، گردآوری شده و خدمت شما خوانندگان محترم ارائه می شود.

ساندویچ پانل چیست؟

مصالح مختلفی برای ساخت یک بنای ساختمانی مورد نیاز است که بعضا بسیار سنگین هستند و آماده سازی آنها نیاز به زمان طولانی دارد. در این شرایط استفاده از یک مصالح سبک و از پیش ساخته شده می تواند بسیار منطقی و پر بازده باشد. ساندویچ پانل ها دقیقا به همین هدف مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل سازه ای است که عموما برای روکش دیوارها و یا سقف ساختمان ها به کار برده می شود. نکته قابل ذکر درباره پانل ها این است که هسته آنها از مواد عایق حرارتی تشکیل شده که بواسطه به کار گیری دو فلز در اطراف، پوشانیده می شود. نیروهای سازه ای توسط چارچوب فولادی یا قاب حامل دیگری که ساندویچ پانل ها به آن متصل شده اند،حمل می شوند.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دیواری بر اساس مواد عایق حرارتی که به عنوان هسته مورد استفاده قرار می گیرند، گروه بندی می شوند. مواد اولیه به طور عمده در عملکرد عایق حرارتی، عملکرد عایق صدا، واکنش در برابر آتش و وزن، تاثیر گذار است. ساندویچ پانل ها به دو نوع کلی تقسیم می شوند: دیواری و سقفی. 

پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری این سازه یک دیوار از پیش ساخته شده است که از بهترین های مصالح ساختمانی به شمار می آید. انواع متعددی از این پانل به شکل ساده، دو رو نایلون و نرو مادگی در بازار عرضه تجهیزات ساختمانی وجود دارد که فروش ساندویچ پانل بسته به میزان ضخامت و عرض، نوع نصب و نقشه ساختمانی به قیمت های مختلف موجود می باشد.

پانل سقفی

این سازه نیز به نوبه خود به انواع متفاوتی از پانل های سقفی بسیار ساده تا پانل ذورنقه ای شکل تقسیم می شود. جنس این سازه از ورق فولاد گالوینزه می باشد و به لحاظ کیفیت، از مقاومت بالایی در برایر شرایط جوی نامناسب همچون بارندگی برخوردار است. ساندویچ پانل سقفی معمولا به شکل شیب دار ساخته می شوند.

ضرورت استفاده از ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها به دلایل بسیار متعدد از محبوبیت عمومی برخوردار هستند و میزان تقاضا برای آنها به طور دائم در حال افزایش است. دلایل زیر، مهمترین مواردی هستند که بر میزان محبوبیت و افزایش حجم تقاضا برای این محصول، می افزایند.
نیاز به فضای کمی دارند
برخلاف سایر مصالح ساختمانی که حجم زیادی را اشغال می کنند و جابجایی آنها به سختی انجام می گیرد، ساندویچ پانل ها به صورت صفحه ای روی هم قرار می گیرند. به این ترتیب حجم بسیار کمی را اشغال می کنند. جالب است بدانید که در زمان تخریب ساختمان نیز، به راحتی از جای خود کنده می شوند و برای پروژه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. این در حالی است که زمان و انرژی زیادی برای حمل سایر مصالح ساختمانی تخریب شده مورد نیاز می باشد.

کاهش هزینه های اولیه

ساخت یک ساختمان نیاز به سرمایه گذاری و پرداخت هزینه های هنگفت اولیه دارد. هزینه مصالح ساختمانی، نیروی کار و حمل و نقل، اصلی ترین شاخص هایی هستند که به طور فزاینده در حال افزایش می باشند. لزوم به کارگیری ترفند ها و راه حل های اساسی که بتواند این هزینه را را به طور قابل توجهی کاهش دهد، بسیار مهم و اساسی می باشد. استفاده از ساندویچ پانل ها یک راهکار بسیار کاربردی و مقرون به صرفه در جهت کاهش هزینه، محسوب می شود.

زمان ساخت

تکمیل یک ساختمان بر اساس فرایند سنگ تراشی سنتی ممکن است 6 تا 7 ماه طول بکشد. این در حالی است که تکمیل همین ساختمان بواسطه استفاده از ساندویچ پانل ها ممکن است در زمان تقریبی یک ساختمان با همان حجم با استفاده ماه به اتمام برسد. زمان ساخت و ساز بسیار مهم است. هرچه زودتر یک ساختمان تولیدی یا انبار برای بهره برداری راه اندازی شود، زودتر می توان به سودآوری دست یافت. در شرایط که رقبای تجاری، سعی در تسلط بر بزار دارند و عرصه رقابت بسیار تنگاتنگ است، باید از هر راه حلی برای تسریع در روند کار بهره جست.

مراحل ساخت و ساز

در ساخت بناهای سنتی، برای ساختن ملات جهت آجر کاری، بتن برای ریخته گری، نیاز به مقدار زیادی آب دارد. در واقع می توان گفت بناهای سنتی یک فرایند ساخت و ساز مرطوب را طی می کنند. این در حالی است که پانل های دیواری و یا سقفی به واسطه پیچ و مهره و واشر بهم اتصال پیدا می کنند و یک سلسله مراحل به اصطلاح خشک را پشت سر می گذارند.

هزینه ساندویچ پانل و معرفی ارزان ترین آنها

هزینه خرید بستگی به مقدار ضخامت کلی محصول، مواد اولیه و عایق حرارتی آن دارد. به طور کلی استفاده از ساندویچ پانل های هسته EPS بر اساس معیار بودجه، رایج است اما برای عملکرد طولانی مدت ، پانل هایی با ضریب حرارت یالا گزینه مناسب تری هستند.

راهنمای نصب ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها آسان و سریع نصب می شوند. مطابق با تجربه عملی، نصب 600 متر مربع ساندویچ پانل برای افراد ماهر و حرفه ای تقریباً 8 ساعت طول می کشد.
مراحل نصب ساندویچ پانل دیوار و سقف به شرح زیر است:

 • 1. تهیه ساندویچ پانل به همراه لوازم جانبی شامل اجزای زیر قاب، چشمک زن، اتصال دهنده ، واشر، مهر و موم و غیره
  2.انتقال سازه ها به محل مورد نظر با استفاده از تجهیزات مناسب جابجایی مصالح ساختمان
  3. زیر چارچوب ها مونتاژ شده و همراه با تیرها نصب می گردند.
  4- ساندویچ پانل ها با استفاده از بسته های مناسب به اعضای سازه زیر قاب چسبانده می شوند.
  5. اتصالات بین ساندویچ پانل ها آب بندی شده و چشمک زن نصب می گردد.

برای بستن ساندویچ پانل به چند پیچ ​​نیاز داریم؟
این متداول ترین سوال مشتریان در مرحله آماده سازی پروژه است. تخمین تقریبی 1.1 بست در هر متر مربع ساندویچ پانل است. تعداد واقعی، فاصله و طرح بستگی به تصمیم مهندس طراحی پروژه و یا تامین کننده مصالح ساختمانی دارد.

از ساندویچ پانل به عنوان جایگزینی برای مصالح سنتی استفاده می شود.

تعریف دیگر از ساندویچ پانل

ساندویچ پانل که بعضی اوقات تحت عنوان پنل کامپوزیت و یا پنل های عایق بندی ساختاری نیز شناخته می شوند،‌ در واقع نوعی جایگزین برای آجر و سیمان (مصالح سنتی) است و امروزه بسیاری از مهندسان از این مدل ها برای ساخت ساختمان های خود بهره می گیرند. این پانل ها در واقع شامل 2 لایه از مواد محکم می شود که از یک سمت، فلزی نازک (که عموماً تحت عنوان هسته سبک شناخته می شود) به آن چسبیده شده است. این 3 عنصر با کمک یکدیگر یک مجموعه ساندویچ پانل را شکل می دهند که آن را کامپوزیت می نامیم. در واقع،‌ کنار هم قرار گرفتن این سه عنصر باعث می شود که محصول نهایی ویژگی های بهتری پیدا کرده و همچنین عملکرد بهتری نسبت به زمانی داشته باشد که هرکدام از آن ها به تنهایی مورد استفاده قرار می گرفتند. در حقیقت، اگر به صورت جزئی تری به یک ساندویچ پانل دقت کنید، متوجه خواهید شد که از چند عنصر تهیه می شوند: خود پانل ها، رابط و ارتباط بین آن ها و پیچ و مهره (ابزار صاف نگاه داشتن) و سیستم پشتیبان.

هسته سبک باعث می شود که دو لایه‌ی دیگر در مکان صحیحی قرار بگیرند، مقاومت بیشتری پیدا کنند و به صورت کلی نقش عایق را برای آن ها بازی می کند. این در حالی است که دو روی دیگر این مدل طول عمر، استحکام و همچنین مقاومت در برابر آب و هوا و تاثیرات محیطی را برای شما مهیا می کنند.

از ساندویچ پانل به عنوان جایگزینی برای مصالح سنتی استفاده می شود. از این پنل ها در ساخت سقف ها، دیوارها و همچنین پارتیشن های داخلی استفاده می شود. امروزه بسیاری از مهندسان ساختمانی از این پنل ها در ساخت ساختمان های خود استفاده می کنند و از مزایای مختلف آن بهره می جویند؛ مزایایی مانند نصب سریع و آسان، حمل و نقل آسان و محافظت بالا در برابر گرما و سرما. در بخش های دیگر این متن به تفصیل به معرفی مزایای استفاده از پانل ساندویچ خواهیم پرداخت.

تاریخچه و ساخت ساندویچ پانل

استفاده از پنل های کامپوزیتی به سال ها پایش باز می گردد. از سالیان پیش از این پنل ها در ساخت وسایل نقلیه مانند قطار و هواپیما استفاده می شده است. با این حال، ساخت ساندویچ پانل های امروزی به حدود دهه 1930 میلادی باز می گردد. این پانل ها در آزمایشگاه Forest Products مورد بررسی قرار گرفته و توسط شماری از معماران این مجموعه طراحی شد. از آن تاریخ به بعد، این مدل ها محبوب تر شدند و این محبوبیت پس از اتمام جنگ جهانی دوم شدت بسیار بیشتری گرفته و مورد توجه عموم قرار گرفت.

ساندویچ پانل های امروزی در اشکال صاف و یا خم دار تولید می شوند و از لحاظ نوع ساختار و همچنین رنگ بندی، ضخامت، جنس لبه ها، نوع پوشش و … دارای تفاوت ها و ویژگی های مختلفی هستند. انتخاب میان هرکدام از این مدل های مختلف ساندویچ پانل باید بر اساس نیازهای ساختمانی شما صورت بگیرد.

ساندویچ پانل چیست؟
 

کاربردهای ساندویچ پانل

از ساندویچ پنل متناوباً در روکش های بیرونی ساختمان های یک و یا چند طبقه، و یا نماهای بیرونی استفاده می شود که باید در برابر آب و هوا و همچنین باد مقاوم باشند. از این پنل ها همچنین برای ساخت دیوارهای داخلی ساختمان ها، ساخت سقف و یا پارتیشن بندی استفاده می شود. یکی از کاربردهای جالب ساندویچ پنل برای ساخت دیوارهای مقاوم در برابر آتش‌سوزی است؛ چراکه استفاده از این پنل ها با توجه به ویژگی های خاص خود، امکان گسترش آتش سوزی را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

این دست ساختمان ها معمولاً از ساندویچ پنل استفاده می کنند:

 • ساختمان های صنعتی و خطوط تولید
 • ساختمان های موقت
 • ساختمان هایی که کاربری انبار دارند
 • اتاق های تمیز
 • ساختمان های نگهداری محصولات کشاورزی
 • مراکز خرید
 • ساختمان های مجموعه های ورزشی
 • پایانه های حمل و نقل
 

مزایای استفاده از ساندویچ پانل

قابلیت جابجایی و حمل آسان

ساندویچ پانل تنها جنسی است که به شما این امکان را می دهد که بخش های مختلف ساختمان را از یکدیگر جدا کرده، آن را مجدداً به شکل دیگری و یا در مکان دیگری بازسازی کنید. از سوی دیگر، از آنجایی که این پنل های وزن بسیار کمی دارند، حمل و نقل و جابجایی آن ها نیز بسیار آسان و ارزان قیمت خواهد بود. هزینه های مربوط به حمل و نقل یک متر مربع ساندویچ پانل حدود 50 برابر ارزان‌تر از هزینه حمل و نقل مقدار سیمان و آجر مورد نیاز برای ساخت این یک متر مربع است.

 

ساخت و ساز سریع

از آنجایی که این پنل ها در کارخانه تولید شده و به صورت آماده به ساختمان شما منتقل می شوند، نصب آن ها اصلاً زمان‌بر نخواهد بود. از سوی دیگر، وزن ناچیز این پنل ها باعث می شود تا نصب آن ها هم سریع و هم آسان تر و تمیزتر باشد. از آنجایی که ضخامت این پنل ها بسیار کم است و در مقایسه با دیوارها فضای کمتری را اشغال می کنند، با استفاده از آن ها شاهد افزایش فضای مفید ساختمان خود خواهید بود.
 

سبک بودن ساخت و ساز

اگر برای ساخت دیوار و یا سقف ساختمان خود از ساندویچ پانل استفاده کنید، وزن ساختمان شما تا حد بسیار چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. این دیوارها وزن ناچیزی دارند. این در حالی است که ساخت دیوار با استفاده از آجر و سیمان وزن بسیار زیادی را به ساختمان شما تحمیل خواهد کرد.
 
مزایای استفاده از ساندویچ پانل

طول عمر بالا

به صورت متوسط، طول عمر صفحه های ساندویچ پانل نزدیک به 50 سال است. از سوی دیگر، فروش ساندویچ پانل به صورت آماده و قابل تعویض می باشد. در صورت آسیب دیدن یکی از این صفحات به آسانی می توانید آن را جدا کرده و یک صفحه جدید جایگزین آن کنید.
 

انتقال ناچیز گرما

اگرچه تصور می شود مصالح سنتی و دیوارهای سنتی مقاومت بیشتری در برابر انتقال گرما دارند، ولی جالب است در نظر داشته باشید که یک ساندویچ پنل با ضخامت 10 سانتی متر نیز قادر است همانند دیوارهای سنتی جلوی انتقال گرما را بگیرد.
 

سوالات متداول

ساندویچ پانل یک ساختار سه لایه‌ای است که از دو لایه بیرونی جداکننده و یک لایه مرکزی (هسته) تشکیل شده است. لایه بیرونی معمولاً از ورق‌های فلزی مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود که به عنوان پوشش و محافظ برای ساختمان عمل می‌کنند. هسته مرکزی معمولاً از مواد سبک و عایق مانند پلی‌استایرن فوم (فوم پلی‌استایرن)، پلی‌یورتان، سنگفرش، چوب یا همینطور فوم پلی‌یورتانی (PU) ساخته می‌شود که عملکرد عایق حرارتی و صوتی را به ساختار اضافه می‌کند.

ساندویچ پانل‌ها به دلیل ویژگی‌هایشان می‌توانند در انواع مختلفی از صنایع و کاربردها استفاده شوند. برخی از استفاده‌های رایج آنها شامل:

ساختمان‌سازی: ساندویچ پانل‌ها به عنوان پوشش دیوارها، سقف‌ها، ورق‌های پوششی و در برخی موارد به عنوان کف‌های ساختمانی در ساختمان‌های صنعتی، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خودروسازی: در صنعت خودروسازی برای ساخت بدنه خودروها و وسایل حمل و نقل استفاده می‌شوند.

ساخت کارگاه‌ها و انبارها: برای ایجاد کارگاه‌های صنعتی و انبارها با کارایی بالا و همچنین عایق‌بندی صوتی و حرارتی مناسب.

صنایع سرد و گرمایشی: برای ساخت قطعات مورد نیاز در صنایعی مانند یخچال‌ها، فریزرها، اتاق‌های خنک کننده و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استفاده می‌شوند.

کشاورزی و دامداری: برای ایجاد سازه‌های دامداری، گلخانه‌ها و سایر تجهیزات کشاورزی بکار می‌رود.

پروژه‌های نفت و گاز: در ساخت سازه‌های نفتی و گازی به عنوان عایق حرارتی و محافظ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع دریایی: برای ساخت قطعات کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی استفاده می‌شوند.

هنگام انتخاب ساندویچ پانل برای یک پروژه، مهم است که به ویژگی‌های زیر توجه کنید:

عایق حرارتی و صوتی: ویژگی عایق حرارتی و صوتی ساندویچ پانل بسیار مهم است، به خصوص در ساختمان‌ها که نیاز به حفظ دمای مناسب داخلی دارند و همچنین جلوگیری از نفوذ صداهای بیرونی.

مقاومت در برابر عوامل محیطی: ساندویچ پانل باید مقاومت مناسبی در برابر باران، باد، گرما، رطوبت و سایر عوامل محیطی داشته باشد.

مقاومت ساختاری: مقاومت ساختاری ساندویچ پانل در برابر فشار، لرزش، وزن و بارهای دیگر باید مطابق با نیازهای پروژه باشد.

وزن و سبکی: در برخی موارد، وزن ساندویچ پانل مهم است، به ویژه اگر برای استفاده در ساختمان‌های قدیمی یا در مکان‌هایی که نمی‌توان وزن زیادی را تحمل کرد، استفاده می‌شود.

نصب ساندویچ پانل به عنوان پوشش دیوارها یا سقف‌ها در ساختمان‌ها می‌تواند به صورت زیر انجام شود:

آماده‌سازی سطح: ابتدا سطحی که قرار است ساندویچ پانل بر روی آن نصب شود، باید آماده شود. این شامل تمیز کردن سطح، حذف هرگونه ذغال‌سنگی، گرد و غبار و دیگر ذرات است.

نصب کارکردها و فریم‌ها: در صورت نیاز، فریم‌ها یا کارکردها برای نصب ساندویچ پانل باید نصب شوند. این کار بستگی به نوع و ابعاد ساندویچ پانل دارد.

برش و نصب ساندویچ پانل: ساندویچ پانل‌ها باید به ابعاد مناسب برش داده شوند و سپس بر روی سطح مورد نظر قرار گرفته و با استفاده از ابزار مناسب و روش‌های نصب مناسب، مثل پیچ و مهره، چسب، قفل‌های مخصوص و غیره نصب شوند.

چسباندن لبه‌ها: پس از نصب ساندویچ پانل‌ها، لبه‌ها و اتصالات بین پانل‌ها باید چسبانده شوند تا از ورود آب و هوا به داخل و ایجاد نقاط ضعف جلوگیری شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =